OGŁOSZENIA I WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ I UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2020
Home » Uncategorized » OGŁOSZENIA I WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ I UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2020OGŁOSZENIA I WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ
I UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
06. – 13. 04. 2020
Bardzo zachęcam, aby w czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych naszych domach było więcej modlitwy rodzinnej, aby te wyjątkowo przeżywane w czasie pandemii Święta przyniosły nam wiele pożytku duchowego.
Jako Wasz duszpasterz proszę o uważne zapoznanie się z następującymi ogłoszeniami i wskazaniami, które będą odpowiedzią na wiele pytań i niejasności.
- CELEBRACJE:
W czasie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego (jeśli nic nieoczekiwanego nam nie przeszkodzi) zostaną odprawione prywatnie w naszym Kościele Św. Michała, nagrane i umieszczone mniej więcej 2 godziny od nagrania na YouTube z linkiem na Facebooku (Parafia Limerick) następujące celebracje wraz z kazaniami:
05. 04. 2020. Niedziela Palmowa (nagranie: sobota w godzinach wieczornych)
09. 04. 2020. Wielki Czwartek: Msza św. Wieczerzy Pańskiej (nagranie: czwartek w godzinach popołudniowych)
10. 04. 2020. Wielki Piątek: Celebracja Liturgii Męki Pańskiej (nagranie: piątek w godzinach popołudniowych)
11. 04. 2020. Wielka Sobota: Msza św. Wigilii Paschalnej (nagranie: sobota w godzinach wieczornych)
12. 04. 2020. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: Msza św. rezurekcyjna (nagranie: niedziela w godzinach porannych)
13. 04. 2020. Poniedziałek Wielkanocny: Msza św. (nagranie: poniedziałek w godzinach przedpołudniowych)
2. SPOWIEDŹ:
Możliwość tegorocznej spowiedzi wielkopostnej indywidualnej jest bardzo utrudniona. Utrudnienie to wynika z:
- obiektywnych względów sposobu rozprzestrzeniania się epidemii i zachowania norm sanitarnych uniemożliwiających przenoszenie się choroby Covid-19;
- obiektywnej potrzeby ograniczenia do minimum kontaktów fizycznych;
- subiektywnego lęku penitenta bojącego się zarażenia.
Przedstawiam więc następujące rozwiązanie dotyczące tegorocznej spowiedzi, mając na uwadze odpowiednie dyrektywy dotyczące okresów nadzwyczajnych jakim jest m. in. pandemia :
a) spowiedź ogólnoparafialna jak to zwykle bywało przed każdymi świętami zostanie zorganizowana jak tylko sytuacja ustąpienia pandemii na to pozwoli.
b) osoby, które się spowiadają często i regularnie (np. co miesiąc lub co dwa miesiące), zasadniczo nie będące w stanie grzechu ciężkiego mogą ze spokojnym sumieniem w obecnej sytuacji nie przystępować do spowiedzi przedświątecznej.
Uwaga: aby zaistniał grzech ciężki muszą zaistnieć jednocześnie wszystkie trzy warunki:
– czyn grzeszny musi dotyczyć materii poważnej
– taki czyn grzeszny musi być całkowicie świadomy: „wiem co robię i wiem, że jest to grzech”
– taki czyn grzeszny musi być całkowicie dobrowolny: „chcę zgrzeszyć i nikt mnie do tego nie skłania”.
Jeśli brakuje choć jednego z powyższych warunków, grzech nie jest grzechem ciężkim.
c) Istnieje możliwość w sytuacji niemożności lub utrudnienia przystąpienia do Sakramentu Pokuty w wyjątkowej sytuacji, a takim są okoliczności pandemii żalu doskonałego za grzechy, który połączony z pragnieniem jak najszybszego przystąpienia do spowiedzi, gdy tylko przeszkoda ustąpi, może zgładzić także grzechy ciężkie. (Zobacz zamieszczony na stronie ogłoszeń dodatek, który to rozjaśnia).
d) nigdy nie odmówiłem spowiedzi komuś, kto rzeczywiście jej potrzebował. Proszę więc rozeznać, czy wobec powyższego istnieje konieczność spowiedzi w tym czasie, czy też nie można jej przełożyć na czas późniejszy. Jeśli więc ktoś ma wyraźną świadomość grzechu ciężkiego, albo bardzo długo się nie spowiadał (przynajmniej rok), może się ze mną skontaktować telefonicznie i wówczas indywidualnie umówimy się na czas i miejsce spowiedzi według norm wskazanych przez służby sanitarne.
3. KOMUNIA ŚWIĘTA:
W obecnej sytuacji czasowego odwołania celebracji publicznych i zamknięcia budynków kościelnych przyjmowanie Komunii św. sakramentalnej jest podobnie jak spowiedź bardzo utrudnione. W związku z tym przedstawiam następujące rozwiązanie:
a) Bardzo zachęcam do odkrycia daru Komunii św. duchowej: (Zobacz zamieszczony na stronie ogłoszeń dodatek, który to rozjaśnia).
b) Nigdy nie odmówiłem Komunii św. sakramentalnej, jeśli ktoś o nią szczerze prosił. W związku z tym jeśli ktoś bardzo pragnie przyjąć Komunię św., może się ze mną skontaktować telefonicznie i wówczas indywidualnie umówimy się na Jej udzielenie według norm wskazanych przez dyrektywy kościelne.
4. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE:
Zostaną nagrane rekolekcje wiekopostne w postaci czterech nauk i umieszczane na You Tube sukcesywnie: w Wielką Środę, w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Link będzie dostępny przez Facebook (parafia Limerick).
5. POŚWIĘCENIE PALM W NIEDZIELĘ PALMOWĄ:
Zostaną przygotowane palmy, które zostaną poświęcone podczas prywatnej Mszy w Niedzielę Palmową, którą będzie można oglądnąć na You Tube Po pierwszej niedzielnej Mszy publicznej kto zechce, będzie je sobie mógł zabrać do domu.
6. POŚWIĘCENIE POKARMÓW W WIELKĄ SOBOTĘ:
Nie będzie można zorganizować publicznego błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych w kościele z wiadomych względów. Przedstawiam następujące rozwiązanie tej wyjątkowej sytuacji:
a) Błogosławieństwo pokarmów, czy innych przedmiotów nie jest sakramentem, gdzie wymagana jest bezpośrednia obecność fizyczna, ale tak zwanym sacramentale, w przypadku którego obecność fizyczna w wyjątkowych sytuacjach nie jest konieczna. Stosowane są sytuacje, kiedy błogosławieństwo udzielane jest bez fizycznej obecności osoby lub przedmiotu błogosławionego, np. papieskie Urbi et Orbi. W związku z tym w wielką sobotę punktualnie o godzinie 12.00 lub 13.00 proponuję postawić koszyk lub naczynie ze święconką na stole, odmówić Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencji rodziny i naszej polskiej wspólnoty, a ja o tych godzinach w kościele odmówię modlitwę błogosławieństwa pokarmów.
b) Episkopat Polski proponuje także, aby poświęcenie pokarmów mogło mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która znajduje się pod tym linkiem: https://liturgicalcenter.org/media/customs/wielkanoc/Swieconka%20-bl.pdf