ogłoszenia duszpasterskie na 29. niedzielę zwykłą. 21.10.2018
Home » Uncategorized » ogłoszenia duszpasterskie na 29. niedzielę zwykłą. 21.10.2018Ogłoszenia duszpasterskie
29 niedziela w ciągu roku, 21. 10. 2018.
- Wybory samorządowe dzisiaj w naszej Ojczyźnie: módlmy się za Polskę, za jej wszechstronny rozwój pomyślność.
- Msza św. w Newcastle West dziś o 17.00
- W tym tygodniu Msze św.:
- Środa: godz. 19.00 a po niej nabożeństwo różańcowe
- piątek: godz. 19.00 poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu i możliwością spowiedzi od godz. 17.00, natomiast o 17.30 podczas adoracji odmówimy różaniec.
- Zapisy dzieci do I Komunii trwać będą do końca października, podobnie do bierzmowania.
- W najbliższą sobotę dla zgłoszonych wcześniej par narzeczonych planujących w najbliższym czasie małżeństwo będzie kurs przedmałżeński: początek o godz. 10.00, zakończenie o 18.00 z kilkoma przerwami. Efektem tego będzie wydanie odpowiedniego certyfikatu koniecznego do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. Jeśli byliby jeszcze chętni, prosiłbym o jak najszybszy kontakt, najlepiej telefoniczny.
- Bardzo proszę rodziców dzieci, które mają przystąpić do I Komunii, aby przyszli po mszy św. na 5 minut do zakrystii. Chcę zasięgnąć pewnej rady.
- Od najbliższego tygodnia rozpoczniemy SPOTKANIA Z NAUKĄ CHRZEŚCIJAŃSKĄ: w środy po mszy św. o godzinie 19.45. Dotyczyć one będą pogłębienia naszej wiedzy dotyczącej całej nauki Kościoła: Pisma św., teologii, moralności katolickiej. Na każde spotkanie będzie przewidziany konkretny temat.
- Zapraszamy do czytania prasy katolickiej: jest do odebrania „Miłujcie się!” praz jego angielska wersja „Love one another”.
- Zbliża się listopad i Wszystkich świętych, Dzień Zaduszny i możliwość zyskania odpustów za zmarłych oraz wypominki.
- Wystawione są kartki wspominkowe na stoliku z tyłu, przy wyjściu z kościoła oraz koperty. Możemy je zabrać do domu i składać do zakrystii lub na tacę w kopertach. Jeśli ktoś ma życzenie, może dołączyć do tego ofiarę, jednakże jest ona dobrowolna.
- Za wszystkich wspomnianych w wypominkach odprawiona będzie msza św. w Dzień Zaduszny. Natomiast we wszystkie msze listopada będą imiona zmarłych wspomnianych w wypominkach odczytywane przez kilka minut podczas modlitwy wiernych i potem w kanonie mszy św., gdzie jest do tego przeznaczone miejsce. We wszystkich Mszach listopada użyjemy I modlitwy eucharystycznej, tzw. Kanonu Rzymskiego, który szczególnie podkreśla jedność między zbawionymi w niebie, zmarłymi w czyśćcu i nami, pielgrzymującymi jeszcze na ziemi.
Życzymy wszystkim miłego i błogosławionego tygodnia.
WYPOMINKI I ICH IDEA
Poszukując zrozumienia sensu wypominek warto cofnąć się o kilkanaście wieków do liturgii eucharystycznej sprawowanej w starożytnym Kościele. Podczas przygotowania darów ofiarnych odczytywano tzw. dyptyki, na których chrześcijanie wypisywali imiona wiernych zmarłych. Imiona odczytywano głośno i czasem trwało to bardzo długo. Na koniec kapłan śpiewał uroczystą modlitwę, w której prosił Boga, aby wpisał imiona żywych i umarłych pomiędzy wybrańców: „Teraz wpisz te imiona na niebiańskiej stronicy (…), abyśmy nie byli zawstydzeni w dzień, kiedy przyjdziesz ten świat osądzić. Amen.” Poprzez ceremonię wyliczania imion wyrażano przede wszystkim więź wspólnoty i miłości, łączącą wszystkich członków Kościoła chwalebnego (święci), cierpiącego (zmarli) i walczącego (żyjący). Umieszczenie imion w dyptyku świadczyło o trwaniu w jedności ze wspólnotą kościelną. Po wyczytaniu, dyptyki kładziono na ołtarzu, na którym sprawowano Eucharystię. Z czasem, gdy zaczęto odprawiać msze wprost w intencji niektórych zmarłych (lub żywych), do dyptyków dołączono tak zwane: wspomnienia (mementa), które nie zawierały już imion wszystkich wiernych, o których Kościół pamięta, lecz tylko imiona jednego czy kilku wskazanych celebransowi, za których była aplikowana Msza św. W obecnej liturgii te mementa, widoczne są w I-szej modlitwie eucharystycznej (Kanon Rzymski), gdzie przed konsekracją celebrans wspomina lub wylicza imiona bliskich żyjących, następnie wzywa świętych, a po przeistoczeniu wymienia imiona zmarłych, za których się modli i znowu wzywa świętych. Dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z wyjątkową Eucharystią, która odprawiana jest w dzień zaduszny. W związku z wypominkami trzeba także wspomnieć o całej sferze psychologicznej i związanym z nią pragnieniu, po prostu, usłyszenia w kościele imienia bliskiej osoby, oraz o zasadnej przecież wierze w szczególną moc modlitwy zanoszonej przez wielu, aniżeli indywidualnie.